English
Deutsch
RSS

Aktualności

Trwa akcja: Wspomóż 1000-letnie Opactwo (Otwiera nowe okno) polub nas na facebooku, facebook.com/opactwo

 

Reelekcja przeora lubińskiego

27 września, po upływie ośmioletniego okresu sprawowania urzędu przeora benedyktyńskiego opactwa Narodzenia NMP w Lubiniu, br. Izaak Kapała został wybrany przełożonym wspólnoty lubińskiej na kolejną kadencję. Wyborom przewodniczył opat prezes naszej kongregacji, o. Ansgar Schmidt.

 

 

 

więcej

Audiobook "Modlitwa Jezusowa"

W zeszłym roku nasze wydawnictwo opublikowało książkę autorstwa Mnicha Kościoła Wschodniego pt. „Modlitwa Jezusowa. Jej początek, rozwój i praktyka w tradycji bizantyńsko-słowiańskiej”. Niektórzy może wciąż pamiętają, że na polski przełożył ją nasz opat, o. Szymon Hiżycki, a pod tajemniczym przydomkiem kryje się Ludwik Gillet – mnich, który swą monastyczną drogę rozpoczynał od benedyktyńskiego opactwa w Farnborough, a jednym z jej późniejszych etapów było współzałożenie birytualnej wspólnoty benedyktynów w Amay-suy-Meuse (dziś wspólnota mieszka w Chevetogne, w Belgii). Barwny żywot o. Gilleta dostarczył mu wielu okazji, by nabyć bogatego doświadczenia w dziedzinie teorii i praktyki modlitwy Jezusowej.

 

 

więcej

Nowe wydanie "Komplety"

Po latach minionych od poprzedniego wydania płyty z nagraniem naszych wieczornych modlitw, znów oddajemy je w Wasze ręce. Wydawnictwo Benedyktynów Tyniec wznowiło sprzedaż CD „Kompleta. Modlitwa na zakończenie dnia”. Zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą.

 

 

 

więcej

Módl się nieustannie. Opaska z formułą modlitwy Jezusowej

Coraz bardziej dziś popularna modlitwa Jezusowa przez stulecia nabierała swojego kształtu. U jej źródła leżą starania egipskich mnichów IV i V stulecia, którzy dążyli do tego, by z jak największym szacunkiem i z jak najgłębszym zrozumieniem przyjąć od Boga dar Pisma Świętego. Dla wielu z nas Biblia jest książką, która zbiera kurz na półce, być może już od czasu Pierwszej Komunii. Dla Ojców Pustyni każde jej słowo było świętością i niosło ze sobą nie tylko bogactwo znaczenia, ale bogactwo życia: Słowo Boże jest pokarmem, bez którego chrześcijanin nie może się obejść.więcej

Ora et labora. Benedyktyński wkład w chrystianizację Polski

W dniach 28–30.10.2016 w Poznaniu odbędzie się konferencja poświęcona roli benedyktynów w procesie chrystianizacji naszego narodu. Wśród prelegentów znajduje się m.in. nasz opat, o. Szymon Hiżycki. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami programu.

 

 

 

więcej

Nowy opat prymas

W czasie trwającego w Rzymie Kongresu Opatów dokonano wyboru nowego opata prymasa. Został nim o. Gregory Polan, opat opactwa Poczęcia NMP w USA (Conception Abbey, Missouri). Prosimy o modlitwę za nowego zwierzchnika Zakonu Świętego Benedykta.

 

 

 

więcej

Jak praktykować modlitwę Jezusową?

„Żeby praktykować modlitwę Jezusową, wystarczy zacząć się modlić” – tym stwierdzeniem swoją krótką konferencję o modlitwie rozpoczyna o. Szymon Hiżycki, opat tynieckiego klasztoru. Modlitwa – czy bardziej ogólnie: życie duchowe – znajduje się w centrum zainteresowania autorów, których pisma złożyły się na antologię „Filokalii”. Tradycja modlitwy monologicznej dojrzewała przez stulecia, biorąc początek w praktyce cichej medytacji nad słowami Pisma Świętego, a dojrzewając w bizantyjskich i atonickich klasztorach, w sercach i umysłach mnichów prawosławia.

 

 

więcej

Strona:  1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13  14  15  16  17  18  19  20  21  22  23  24  25  26  27  28  29  30  31  32  33  34  35  36  37  38  39  40  41  42  43  44  45  46  >>

Ta strona korzysta z plików cookies.

Akceptuję Jeśli nie akceptujesz...